Aktuality
O nás
Stanovy
Výkonný výbor (…)
Pobočky
Členovia (…)
Členské poplatky
Podujatia (…)
Publikácie (…)
Celoslovenské stretnutia jazykovedcov (…)
Kolokvium mladých jazykovedcov (…)
Fotogaléria
Kontakty

Tento týždeň blahoželáme

  • Lujze Urbancovej
  • Ingrid Hrubaničovej

Novinky na stránke

Slovenská jazykovedná spoločnosť

pri Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV, v. v. i.

Slovenská jazykovedná spoločnosť pri Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV, v. v. i.,

vás srdečne pozýva na prednášku

Dr. phil. Jakoba Heinricha Horscha, M.A.,

s názvom

Processing efficiency vs. typology: An experimental study of weight effects on word order in Slovak and English,

ktorá sa uskutoční

30. apríla 2024 o 14.00 hod.

v zasadacej miestnosti Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, v. v. i. (Panská 26, Bratislava).

Prednáška bude v anglickom jazyku a bude vysielaná aj prostredníctvom aplikácie Zoom.


Tézy prednášky:
Princíp „zaťaženia konca vety“ („principle of end-weight“, Quirk et al. 1985) predstavuje kognitívne obmedzenie, na základe ktorého sa kratšie vetné komponenty umiestňujú pred dlhé komponenty z dôvodu ľahšieho dekódovania obsahu („processing efficiency, Hawkins 1994: 20). Z tohto dôvodu hovoriaci preferujú nominálne frázy pred frázami s predložkou. Keď je však nominálna fráza dlhšia ako fráza s predložkou, hovoriaci „posunú“ frázu s predložkou, čo má za následok tzv. Heavy NP Shift (Mains et al. 2015). Heavy NP Shift a princíp „zaťaženia konca vety“ boli v angličtine, t.j. značne analytickom jazyku s pevným slovosledom, rozsiahlo skúmané. V slovenčine, ktorá je na opačnom konci typologického spektra, sa však týmto javom pozornosť v podstate nevenovala. Hoci je slovenčina vysoko syntetický jazyk s flexibilným slovosledom, predsa by mala podliehať princípu „zaťaženia konca vety“. Goldbergov princíp („tenet“) #5 predpovedá, že všeobecné kognitívne obmedzenia budú viesť k zovšeobecneniam bez ohľadu na jazyk (2003: 219). V snahe otestovať daný princíp autor získal údaje od 81 respondentov, ktorých prvým jazykom je angličtina alebo slovenčina a to pomocou psycholingvistických experimentov. Výsledky ukazujú, že v oboch jazykoch sa princíp „zaťaženia konca vety“ uplatňuje, aj keď v rôznej miere, danej ich typológiou: kým slovenskí účastníci prieskumu konzistentne kládli menej komplexné (ľahké) komponenty pred zložitejšie (ťažké), zdá sa, že anglicky hovoriaci respondenti uprednostňujú nominálne frázy pred frázami s predložkou.


Informácie k prihláseniu sa do aplikácie Zoom

  • Prihlasovacie údaje na prednášku – odkaz; Meeting ID: 823 8785 2397, Passcode: 790136
  • V prípade, že MÁTE vo svojom PC nainštalovanú aplikáciu Zoom, po kliknutí na odkaz uvedený vyššie sa zobrazí webová stránka s možnosťou Launch Meeting. Po kliknutí na ňu budete automaticky presmerovaní na prednášku cez svoju aplikáciu v počítači.
  • V prípade, že NEMÁTE vo svojom PC nainštalovanú aplikáciu Zoom, po kliknutí na odkaz uvedený vyššie sa zobrazí webová stránka s možnosťou Launch Meeting, pod ktorou sa menším písmom nachádza text Having issues with Zoom Client? Join from Your Browser. Po kliknutí na odkaz Join from Your Browser budete presmerovaní na prednášku cez webový prehliadač.