Výskumná činnosť oddelenia

Predchodcom oddelenia sociálnej lingvistiky bolo oddelenie súčasného jazyka JÚĽŠ SAV fungujúce v rokoch 1999 – 2017. Jeho predchodcom bolo oddelenie pre spisovný jazyk (v istých fázach nazývané aj oddelením gramatiky a štylistiky, resp. oddelením spisovného jazyka), ktoré sa sformovalo hneď po založení Jazykovedného ústavu Slovenskej akadémie vied v r. 1943. Vedúcimi boli postupne Štefan Peciar, Jozef Ružička, Gejza Horák, Ján Horecký, Ján Bosák, Juraj Dolník a Slavomír Ondrejovič. V tomto oddelení vznikli významné kolektívne práce ako Morfológia slovenského jazyka (1966), Dynamika slovnej zásoby súčasnej slovenčiny (1989), ale aj mnohé zásadné individuálne monografie.

Ako na základnej úlohe sa v súčasnosti v oddelení sociálnej lingvistiky pracuje na projekte Jazykovokomunikačné aspekty dezinformácií (2023 – 2027). Projekt vznikol ako reakcia na potrebu posilniť strategickú komunikáciu štátu s ľuďmi, a tým minimalizovať dopady cielených dezinformácií na obyvateľstvo, pričom jeho cieľom je teoreticky i empiricky podložený opis a explanácia jazykovokomunikačných praktík tvorenia a úspešného šírenia dezinformácií. Výsledkom projektu má byť teda sústava poznatkov, ktoré poslúžia pri koncipovaní modelu úspešnej strategickej komunikácie štátu s obyvateľstvom založenej na zrozumiteľnosti, komunikačnej kultúre a sociálnej inklúzii.

Osadenstvo oddelenia je aktuálne zapojené i v medzinárodnom európskom projekte Language in the Human-Machine Era či v projektoch Slovenský pravopis a jeho pravidlá v kontexte súčasnej jazykovedy a jazykovej praxe 2 a Vektorové reprezentácie vágnych výrazov v slovenčine. V oddelení sídli slovenské zastúpenie Európskej federácie národných inštitúcií pre jazyk (European Federation of National Institutions for Language, EFNIL), spoločenstva akademických a ústredných jazykovedných inštitúcií jednotlivých krajín EÚ so zameraním na výskum, dokumentáciu a kultivovanie oficiálnych jazykov EÚ (zástupkyňou pre Slovensko je J. Choleva, rod. Vrábľová).


Projekty oddelenia

Viac informácií Viac informácií Viac informácií Viac informácií Viac informácií


Projektové spolupráce


V oddelení po roku 2000 vyšlo viacero publikácií, a to najmä z pera J. Dolníka: Lexikológia (2003), Všeobecná jazykoveda (2009, rozš. vyd. 2013), Teória spisovného jazyka (so zreteľom na spisovnú slovenčinu) (2010), Jazyk – človek – kultúra (2012), Sila jazyka (2012) a Jazyk, veda o jazyku, societa (2007) od S. Ondrejoviča.

Za posledné obdobie oddelenie pripravilo domácu konferenciu Aktuálne otázky slovenského jazyka (2016) a medzinárodné konferencie Prostriedky tvorenia sociálnej reality: jazyk – diskriminácia – spoločnosť (2021), Prechyľovanie: áno – nie? (2016), Jazyk v politických, ideologických a interkultúrnych vzťahoch (2014), Jazyk a diskurz v kultúrnom a politickom kontexte (2011) a takisto konferenciu Slovník a používatelia jazyka, venovanú 100. výročiu narodenia Štefana Peciara (2012).

V oddelení sociálnej lingvistiky (pôvodne súčasného jazyka) sa okrem spomenutého:

Keďže nové smerovanie oddelenia sa formovalo v čase, v ktorom mali významný podiel interné ašpirantky, na programe boli aj metodologické semináre pre doktorandky a pri oddelení fungoval aj „vlastný“ doktorandský KEL (Krúžok empirických – ekologických, emancipačných, energických, ekumenických – lingvistiek), ktorý sa schádzal na pôde oddelenia na tzv. diskusie bez autorít.