Marec – mesiac knihy
Marec, nielen prvý jarný mesiac, ale od roku 1955 sa oslavuje ako mesiac knihy, a to na počesť významného slovenského buditeľa a spisovateľa Mateja Hrebendu Hačavského. V tomto období si pripomíname dôležitosť knihy, čítania a vzdelávania, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri našom rozvoji už od detstva.
Pri príležitosti Roka Ľudovíta Štúra 2025 sme pre vás pripravili plagát, na ktorom nájdete inšpiratívny citát Ľudovíta Štúra o význame knihy a vzdelávania, ktoré sú prostriedkom k niečomu vyššiemu – k poznaniu a rozvoju ducha.
Slovné spojenia s so slovom „kniha“ podľa korpusu písaných textov prim-10.0
Na plagáte sa tiež nachádzajú najčastejšie slovné spojenia, ktoré sa viažu k slovu „kniha“, na základe dát hlavného korpusu písaných textov Slovenského národného korpusu z verzie prim-10.0. V korpusových dátach sa dajú vyhľadávať jazykové informácie na výskumné, učebné a iné výlučne nekomerčné ciele. Obsah a rozsah korpusu môžete skúmať po bezplatnej registrácii podľa pokynov na webovej adrese https://korpus.sk/hladat-v-korpuse/s-registraciou/.
Štúrovské mená a nástroje na propagáciu štúrovčiny
Ak vás zaujíma, aké štúrovské meno by ste prijali vy, ak by ste spolu so Štúrom vyšli na Devín 24. apríla 1836, môžete si to zistiť prostredníctvom nástroja Vitvorťe si Štúrovskuo meno. Okrem toho, na webovej stránke Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, v. v. i., nájdete aj nástroj Automatický preklad do štúrovskej slovenčiny – dostupný na webovej adrese https://www.juls.savba.sk/ludevit/. Tento nástroj slúži nielen na zábavu, ale hlavne na ilustráciu štúrovčiny pre širšiu verejnosť. Tento nástroj nie je odborný prekladač, ale slúži ako ukážka pôvodného jazyka, ktorý zohrával kľúčovú úlohu v kultúrnom a jazykovom obrodení Slovenska.
Ukážky Štúrovho dedičstva
V rámci Roka Ľudovíta Štúra 2025 vám dávame do pozornosti aj zaujímavé a nemenej dôležité diela Ľudovíta Štúra, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou jeho jazykovednej práce.
Nauka reči Slovenskej: Dielo, ktorým položil základy spisovného jazyka po gramatickej stránke. Elektronické vydanie nájdete tu.
Nárečja Slovenskuo alebo Potreba písaňja v tomto nárečí: Dielo, ktorým autor vysvetľuje potrebu kodifikácie novej slovenčiny. Elektronické vydanie si môžete pozrieť tu.
Tieto diela sú dostupné na webovej stránke Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, v. v. i., a predstavujú cenný prameň pre štúdium jazykového dedičstva Slovenska.
Oslávme marec, mesiac knihy, čítaním a hlbokým ponorením sa do dedičstva, ktoré nám zanechal Ľudovít Štúr!
Plagát s ukážkou najčastejších slovných spojení k slovu „kniha“ a niektoré z návrhov štúrovských mien nájdete tu.
Viac o Roku Ľudovíta Štúra 2025 sa dozviete tu.
Grafická úprava: Michaela Majerčíková a Romana Krolčíková
Textová úprava: Michaela Majerčíková a Romana Krolčíková