„...Slovo zachití, skutok utvrďí človeka.“ (Ludevít Štúr, 1845)*
*Túto vetu povedal Ľudovít Štúr počas svojej reči v spolku miernosti v roku 1845 a je zachytená v Slovenských národných novinách z roku 1845 v 11. čísle.
Podľa historického výskumu stojí historická budova, v ktorej sídli Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, v. v. i. (ďalej JÚĽŠ SAV), na svojom mieste už od 14. storočia. Budova na Panskej ulici bola po mnoho storočí súčasťou dynamicky sa meniacej tváre historického jadra hlavného mesta a zachovala sa v plnej kráse dodnes. Cesta za zdanlivo nepoškodenou a stáročiami zachovanou krásou historickej budovy bola neľahká a v priebehu storočí prešla náročnými skúškami. Naposledy bola budova ústavu poškodená v roku 2021, keď cudzím zavinením vypukol požiar, ktorý si vyžiadal rekonštrukciu interiéru niekoľkých miestností na druhom poschodí a záchranu viacerých vzácnych dokumentov.
Základy historickej budovy na Panskej ulici číslo 26 sú datované do spomínaného 14. storočia. V stredoveku bola budova vo vlastníctve kapituly, ktorá ju rozšírila na trojkrídlovú dispozíciu a z času na čas ju prenajímala mešťanom. V neskoršom období, okolo roku 1600, došlo k zásadnej prestavbe budovy na trojkrídlový trojposchodový reprezentačný dom s valcovým arkierom na rohu a centrálnym vstupom do dvora od dnešnej Panskej ulice. Keďže v tomto období bol dostavaný zvyšok budovy, vďaka čomu sa vytvoril vnútorný nekrytý dvor – átrium – možno tvrdiť, že budova získala takmer dnešnú podobu (viac tu). Vďaka viacerým prestavbám a dostavbám v priebehu storočí, majú niektoré miestnosti v budove JÚĽŠ SAV podlahy na úrovni medziposchodia.
Nielen vzhľad historickej budovy na Panskej prešiel viacerými obmenami. Tento proces okúsil na „vlastnej koži“ aj JÚĽŠ SAV, keď okrem zmeny adresy sídla pri jeho presídľovaní došlo k viacerým zmenám názvu samotného ústavu. Síce v súčasnosti sídli JÚĽŠ SAV v historickej budove na Panskej ulici číslo 26, ako už bolo povedané, nebolo to tak vždy. Jednotlivé oddelenia ústavu boli na viacerých miestach – spočiatku mal ústav sídlo na Štúrovej ulici, neskôr sa presunul na Klemensovu ulicu s výnimkou dialektologického oddelenia, ktoré bolo ako súčasť historicko-dialektologickej časti na Konventnej ulici. Ústav sa presunul so všetkými svojimi oddeleniami do jadra historického centra Bratislavy v 70. rokoch 20. storočia a odvtedy je na Panskej nepretržite.
Z histórie vieme, že s rôznymi premenami sa spájajú nielen rôzne spoločenské udalosti, ale aj organizačno-štruktúrne zmeny, a nebolo to inak ani pri obmenách názvu Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, v. v. i. – súčasný názov po transformácii od roku 2022 (viac tu).
- 1943 – Jazykovedný ústav Slovenskej akadémie vied a umení
- 1952 – Ústav slovenského jazyka Slovenskej akadémie vied a umení
- 1953 – Ústav slovenského jazyka Slovenskej akadémie vied
- 1967 – Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied
Nemožno však zabúdať ani na rôzne zmeny názvu Panskej ulice. Historické pramene dokladujú pomerne veľkú rozmanitosť názvov Panskej ulice a číselného označenia budovy – napríklad v roku 1765 bola ulica s budovou označovaná ako Lange gasse číslo 4, v roku 1780 už mala budova číslo 31 a v roku 1820 zase číslo 110. V roku 1850 došlo opätovne k zmene názvu ulice, ktorá bola s budovou označovaná ako Zichystrasse, Domplatz číslo 103 a neskôr v roku 1880 sa v historických prameňoch opäť spomína Lange gasse, no už s číslom 26/103, Domplatz číslo 5. V období socializmu niesla názov Nálepkova ulica podľa partizánskeho veliteľa Jána Nálepku – s číselným označením budovy 26. Po roku 1989 došlo na Slovensku k zmenám mnohých názvov ulíc, budov a aj námestí, a preto od roku 1991 poznáme túto ulicu ako Panskú a budove Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, v. v. i., prislúcha súpisné číslo 26 (viac tu).
Kristína Bobeková
Prečítajte si detailne spracovaný pamiatkový výskum histórie budovy Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV Arkierový dom na Panskej 26. Rezidencia kráľovských úradníkov (archontologická identifikácia majiteľov domu v pomoháčskom období) z pera Frederika Federmayera, ktorý bol publikovaný na stránkach Zborníka Múzea mesta Bratislavy v roku 2013. Štúdia je dostupná tu.
Prečítajte si podrobné spracovanie nielen historického názvu ulice a číselného označenia budovy, v ktorej sídli Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV, v. v. i., Panská ulica č. 26 od J. Claudea Baláža, ktoré je dostupné na stránkach publikácie Bratislava. Posonium – Pressburg – Prešporok – Pozsony. Topografia historického jadra mesta v 17. – 19. storočí z roku 2023. Štúdia je dostupná tu.
Preštudujte si prezentáciu Gabriely Múcskovej Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV v kontexte vývoja slovenského lingvistického výskumu nielen o výskume slovenčiny pred vznikom Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, ktorá odznela 19. septembra 2023 počas vedeckého seminára 80. výročie Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV. Prezentácia je dostupná tu.
Poznámka: Video prehráte po kliknutí na miniatúru videa vyššie.
Grafický návrh: Michaela Majerčíková
Textová úprava: Kristína Bobeková
Video: Michaela Majerčíková