Výskumná činnosť oddelenia

Výskum – pracovníčky oddelenia sa venujú výskumu súčasného slovenského jazyka vo všetkých rovinách, jazykovej kultúre a terminológii. Zapájajú sa do riešenia grantových projektov, nedávno zavŕšili projekt Analýza nových smerovaní vo vývine súčasnej slovenčiny s dôrazom na používateľské hľadisko (zameraný najmä na dynamiku morfologických javov v súčasnej jazykovej praxi, pomenovanie zmien sprevádzajúcich jazykové poradenstvo v globalizovanom a technologicky expandujúcom svete), v súčasnosti pracujú na projekte Slovenský pravopis a jeho pravidlá v kontexte súčasnej jazykovedy a jazykovej praxe. Aktuálny výskum slovenského pravopisu a súčasného jazyka i potreby používateľov a školskej praxe ukazujú nevyhnutnosť prehĺbenejšieho výskumu pravopisnej podoby súčasného jazyka, zmien a procesov, ktoré v ňom prebiehajú, ako aj potrebu aktualizácie existujúcich pravopisných pravidiel a odporúčaní. Niektoré členky oddelenia sa časťou svojej pracovnej kapacity podieľajú na projektoch oddelenia súčasnej lexikológie a lexikografie (najmä pri finalizácii jednotlivých zväzkov Slovníka súčasného slovenského jazyka) a sú členkami kolektívu autorov Ortograficko-gramatického slovníka. Výsledkom výskumu je množstvo štúdií a článkov zameraných na teoretické otázky spisovného jazyka, jazykovej kultúry a odbornej terminológie, vysvetľovanie a spresňovanie platnej normy a kodifikácie, ktoré sú publikované najmä v odborných časopisoch Kultúra slova a Slovenská reč a v mnohých zborníkoch z vedeckých konferencií. Pracovníčky oddelenia edične spracovali viaceré publikácie, v poslednom čase zborník Jazykové problémy, ktorých riešenie sa ťažko hľadá (ed. S.Duchková) a publikácie Spytovali ste sa a Rozličnosti (obe ed. S. Mislovičová a I. Vančová). Kolektív autoriek (S. Mislovičová, D. Dovičovičová, S. Duchková, D. Guričanová, K. Kálmánová, I. Vančová) vydal v roku 2020 knihu Slovenčina na každý deň, ktorá sa teší mimoriadnej obľube verejnosti.

Jazyková poradňa – výraznou zložkou práce oddelenia je poskytovanie služieb jazykovej poradne odborníkom a širokej verejnosti, teda priamy kontakt s používateľmi jazyka. Pracovníčky v rámci telefonickej a e-mailovej jazykovej poradne odpovedajú na otázky týkajúce sa používania slovenčiny a sústavne dopĺňajú databázu webovej jazykovej poradne (funguje od r. 2013, začiatkom r. 2022 tam bolo približne 7 000 odpovedí zaujímavých pre širší okruh používateľov jazyka).

Prednášky – pracovníčky oddelenia realizujú prednášky o slovenčine pre rozličné významné inštitúcie (ministerstvá, štátnu správu, právnické a iné firmy, pre banky, prekladateľské spolky, prekladateľskú zložku Európskej komisie a Európskeho parlamentu v Luxemburgu, banky, terminologické komisie, ako aj pre študentov všetkých typov škôl).

Redakčná činnosť – v oddelení sa redakčne zabezpečuje časopis Kultúra slova pre jazykovú kultúru a terminológiu, ktorého hlavnou redaktorkou je S. Mislovičová a výkonnou redaktorkou I. Vančová. I. Hrubaničová je výkonnou redaktorkou Jazykovedného časopisu.

Expertízy – pracovníčky oddelenia sú členkami mnohých rezortných terminologických a názvoslovných komisií, ktorých činnosť vyúsťuje okrem iného do vytvorenia terminologických a názvoslovných súpisov (mnohé z nich sa publikujú v spoluautorstve aj v časopise Kultúra slova).

Popularizácia – naše pôsobenie v oblasti popularizácie vedy spočíva napr. v poskytovaní rozhovorov médiám na otázky o aktuálnych témach používania slovenčiny, účasti v rozličných odborných, ale aj zábavných reláciách, tvorbe pravidelných jazykových rubrík o slovenčine v tlači (TouchIT, Quark). Každý pracovný deň sa S. Mislovičová prihovára poslucháčom rozhlasovej relácii Slovenčina na slovíčko (RTVS, dostupné aj v archíve https://slovensko.rtvs.sk/rubriky/slovencina-na-slovicko). Vznikol aj rovnomenný televízny animovaný seriál Slovenčina na slovíčko nadväzujúci na populárnu rozhlasovú reláciu (zatiaľ 50 častí). Pracovníčky sa každoročne aktívne zapájajú do popularizačných podujatí pracoviska, SAV a iných inštitúcií, ako je Deň otvorených dverí v rámci Týždňa vedy a techniky, Víkend so SAV, Noc výskumníkov, Lingvafest, Bibliotéka a pod.